Quantum WR54-1442GY 42" W x 14" D x 54" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1442GY
MPN:
WR54-1442GY
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Yanco AC-004 4 Oz. 4" Dia. Super White Porcelain Round Small Abco Dish