Quantum WR54-1442P 42" W x 14" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1442P
MPN:
WR54-1442P
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Yanco RO-213 12" W Porcelain Rectangular Rockeye Plate
Pro IconFree shipping
picture
Sammic CK-38V Stainless Steel Combi Vegetable Prep and Food Processor - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Duke RFHU-24 33" W x 11.8" H Stainless Steel ReadyFlex Hot Holding Cabinet - 120 Volts
Duke 956-460-6 86.22" W Stainless Steel 18 Gauge Single Deluxe Serving Overshelf