Quantum WR54-1448GY-5 48" W x 14" D x 54" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1448GY-5
MPN:
WR54-1448GY-5
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design enhances airflow
  • NSF certified for safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Five adjustable wire shelves
Weight67 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight67 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Rosseto LD138 10.35" W Black Stainless Steel Trapezoid Modular Skycap Riser