Quantum WR54-1472SG 72" W x 14" D x 54" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1472SG
MPN:
WR54-1472SG
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Supports up to 400 pounds of weight
  • Includes four solid shelves for ample space
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable galvanized steel construction
  • Stationary design for stable storage
  • NSF certified for food safety compliance
Weight116 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight116 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit