Quantum WR54-1824S-5 24" W x 18" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1824S-5
MPN:
WR54-1824S-5
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight47 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)18
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight47 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)18
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Rosseto SM216 Stainless Steel Stackable Countertop Multi-Chef Mini-Chef Warmer
Pro IconFree shipping
picture
Caddy Corporation T-20 Stainless Steel Single Tray Stack Platform Caddy for Racks
Pro IconFree shipping
Multiplex 2733001 Stainless Steel CD2X-C Cup Dispenser
Component Hardware KC50-Y004-60U 60" Stainless Steel Encore Commercial Flex Hose
Service Ideas S2SN70 23.7 Oz. Stainless Steel SteelVac Vacuum Creamer
Service Ideas 030302 Jewel Elite Beverage Dispenser Spigot
Quantum QP243086V4S1 30" W x 24" D x 86" H Gray Polymer 4 Open and 1 Solid Millenia Shelving Unit
Imperial PCVG-2 38" W Stainless Steel 1 Deck Natural Gas Convection Oven - 140,000 BTU
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf