Quantum WR54-1836BK-5 36" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1836BK-5
MPN:
WR54-1836BK-5
picture
picture
Commercial design services
  • NSF certified for food service safety
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Robust 700 lb. weight capacity per shelf
Weight62 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)18
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight62 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)18
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
Quantum WR63-1472S 72" W x 14" D x 63" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CRB-42R 48" W x 21" D Stainless Steel 2 Bowls Underbar Basics Sink Unit