Quantum WR54-1848BK 42" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1848BK
MPN:
WR54-1848BK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included components
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight60 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth48 (D)
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight60 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth48 (D)
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum BL36GY 36" W x 4" H Gray Epoxy Back or Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Spaceman 6378-C 2 Flavors Floor Model Gravity Fed Soft-Serve Machine - 208-230 Volts
Pro IconFree shipping
Empress RT 126002 7.825" x 600' Natural Hardwound Towel (12 Rolls)
Bakers Pride C-24RS-C-NG 24" W Natural Gas Countertop Lava Rock or Radiant Charbroiler - 60,000 BTU
Rosseto LED100 2-Piece Waterproof Gleam Display LED Light Box Set with 9 Colors
Advance Tabco PR10-3W Aluminum End Loading Mobile 10 Pan Rack with 3" Centers
Advance Tabco TMG-2410 120" W x 24" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
FOH RIB037BSS21 3 Qt. Silver Stainless Steel Round Ice Bucket with Lid
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf