Quantum WR54-1848P 42" W x 18" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1848P
MPN:
WR54-1848P
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Supports up to 700 pounds per shelf
  • Includes four shelves for storage
  • Vented design promotes airflow and reduces moisture
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • NSF certified for food safety
  • Green epoxy antimicrobial finish
Weight60 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth48 (D)
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight60 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth48 (D)
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
Quantum QMB570C 18.5" W x 17"D x 11.25" H Rectangular Chrome Finish Mesh Stack and Hang Bin
Pro IconFree shipping
Summit KITNCFTWIN Stainless Steel Combo Nitro Coffee Dispensing Tap Kit
Pro IconFree shipping
Empress E161011WR 10.25" White with Red Stripe Boxed Jumbo Straw Paper Wrapped (4 Packs of 500 Jumbo Straws Per Case)
CTC 40-1505 34" x 47" Clear Vinyl Bib Apron - Pack/3
Rosseto SG028 14" Dia. Black Hexagonal Acrylic Small Flat Honeycomb Display Surface
Rosseto HL008 26" H Black Dual Bulb Free-Standing Stainless Steel Heat Lamp - 110-250 Volts
Rosseto DS101 3.5 Gal. Shelf Mount Pro Bulk Dispenser
Advance Tabco TVKS-243 36" W x 24" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Advance Tabco K-54 9.5" H Brass Chrome Plated Deck Mounted Single Hole Water Filler Faucet
Advance Tabco KMS-362 24" W x 36" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf