Quantum WR54-2172SG-5 72" W x 21" D x 54" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-2172SG-5
MPN:
WR54-2172SG-5
Commercial design services
  • Stationary design for stability and strength
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable galvanized steel construction
  • Supports up to 400 pounds per shelf
  • Five solid shelves for ample storage
Weight162 LBS
Height54 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight162 LBS
Height54 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
  • Wire Shelving Kit