Quantum WR54-2448SG-5 48" W x 24" D x 54" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-2448SG-5
MPN:
WR54-2448SG-5
Commercial design services
  • Supports up to 600 pounds of weight
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable galvanized steel construction
  • Five solid shelves for ample storage
  • Stationary design for stability and strength
Weight132 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight132 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)24"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR54-3648C-5 48" W x 36" D Chrome Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum M1860SG46-5 60" W x 18" D x 69" H Antimicrobial Coating 5 Solid Shelves Mobile Cart
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-240 30" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table