Quantum WR54-2454BK 54" W x 24" D Black Epoxy Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-2454BK
MPN:
WR54-2454BK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable shelves
  • Supports up to 800 lbs
Weight84 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight84 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WC14-CB1860GY 60" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
T&S Brass B-0107-C35 Spray Valve Low Flow Spray Face At A 35° Angle
Pro IconFree shipping
Chef Master 40030CM Silicone Mr. Bar-B-Q Bristle Basting Bottle
Metro N546BR 42" W x 24" D Zinc 4 Wire Shelves Super Erecta Starter Shelving Unit