Quantum WR54-3660BK 60" W x 36" D Black Epoxy Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-3660BK
MPN:
WR54-3660BK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your storage solutions with the Quantum WR54-3660BK wire shelving starter kit.
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight128 LBS
Height54 (H)
Width36 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight128 LBS
Height54 (H)
Width36 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)36" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Thunder Group 0902BB 15.25" W x 11.5" D Melamine Rectangular Blue Bamboo Tray
Pro IconFree shipping
picture
Alto-Shaam 300-CW 44.25" W Insulated Coldwell Drop-In Refrigerated Cold Display Unit - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Piper Products 3BTS-28 Removable Trayslide for Elite System
Sapphire Manufacturing SMTO-1860G 60" W x 18" D 18 Gauge Galvanized Base Work Table
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf