Quantum WR63-1260BK-5 60" W x 12" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1260BK-5
MPN:
WR63-1260BK-5
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 800 pounds of weight
  • Five wire shelves for optimal storage
Weight74 LBS
Height63 (H)
Width12 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight74 LBS
Height63 (H)
Width12 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12"
FinishEpoxy
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit