Quantum WR63-1260S-5 60" W x 12" D x 63" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1260S-5
MPN:
WR63-1260S-5
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Five adjustable wire shelves included
  • Supports up to 800 pounds of weight
Weight86 LBS
Height63 (H)
Width12 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight86 LBS
Height63 (H)
Width12 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12"
FinishStainless Steel
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate
Thunder Group 1101TP 1 Oz. Melamine Peacock Sauce Dish
Atosa W0402573 (4) Clips Additional Shelf
Piper Products SCB-10-88 10" Stainless Cutting Board
National Public Seating MSTB12 30" W x 145" D x 29" H 14 Gauge Steel Mobile Cafeteria Table with Benches
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf