Quantum WR63-1460C-5 60" W x 14" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1460C-5
MPN:
WR63-1460C-5
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR63-1460C-5 wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 60" W x 14" D x 63" H and supports up to 800 pounds, featuring five durable wire shelves with a chrome finish.
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Durable chrome plated finish
  • Includes five adjustable shelves
  • Supports up to 800 lbs
Weight86 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight86 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)14"
FinishChrome
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Thunder Group 1003TR 3 Oz. Melamine Longevity Sauce Dish
Pro IconFree shipping
picture
Hamilton Beach 80-16 Blues Stainless Steel Bowl Size 16 Disher
Pro IconFree shipping
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf