Quantum WR63-1472C-5 72" W x 14" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1472C-5
MPN:
WR63-1472C-5
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR63-1472C-5 wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 72" W x 14" D x 63" H and supports up to 800 pounds, featuring five durable wire shelves for versatile organization.
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for safety and quality
  • Durable chrome plated wire construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports 600 - 800 lb. capacity
Weight101 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight101 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
FinishChrome
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit