Quantum WR63-1854GY-5 54" W x 18" D x 63" H Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1854GY-5
MPN:
WR63-1854GY-5
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR63-1854GY-5 wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 54" W x 18" D x 63" H and holds up to 800 pounds, featuring five durable wire shelves for versatile organization.
  • Supports up to 800 pounds
  • Includes five shelves for storage
  • NSF certified for food safety
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • Gray epoxy finish resists corrosion
  • Vented design promotes airflow and hygiene
Weight89 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight89 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)18"
FinishEpoxy
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
picture
Advance Tabco TSPS-309 108" W x 30" D Stainless Steel Poly-Top Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco KMG-249 108" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CF-SS-364M 37" W x 48" D 14 Gauge 300 Stainless Steel Sliding Door Work Table
Norlake 9X9X7-4 108" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Indoor Walk-In
Cambro PCU1600HHSP615 30" W Plastic Insulated Solid Door Electric Pro Cart Ultra Hot Food Pan Carrier - 115 Volts
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf