Quantum WR63-2172WPM 72" W x 21" D x 63" H Green 4 Louvered Wire Plastic Mat Shelving Unit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2172WPM
MPN:
WR63-2172WPM
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maximize storage efficiency with the Quantum WR63-2172WPM shelving unit. This stationary, 4-tier unit measures 72" W x 21" D x 63" H and supports a weight capacity of 700 pounds, featuring durable plastic wire construction.
  • NSF certified for safety
  • Includes four louvered wire mats
  • Versatile 72" W x 21" D x 63" H dimensions
  • Durable green epoxy antimicrobial coating
  • Supports 700 pounds
  • Stationary design for stable storage
Weight104 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Color/FinishGreen
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
Posts/Uprights4
StyleStationary
Width (side - side)61" - 72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishEpoxy
Weight104 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Color/FinishGreen
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
Posts/Uprights4
StyleStationary
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishEpoxy
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WRSC-1836SS-2S 37.5" H x 36" W x 18" D 2 Shelves 2 U Shaped Handles Open Base Utility Cart
Pro IconFree shipping
picture
Skyfood DMS-30 30 Pieces Stainless Steel Manual Countertop Dough Divider
Pro IconFree shipping
APW Wyott RTR-8 27.5" W Stainless Steel Refrigerated Countertop Topping Rail - 120 Volts