Quantum WR63-2442C 42" W x 24" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2442C
MPN:
WR63-2442C
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your storage solutions with the Quantum WR63-2442C wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 42" W x 24" D x 63" H and supports up to 800 pounds, featuring four durable chrome-plated shelves.
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Sturdy chrome plated wire construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight74 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Rosseto SM120 16" Dia. x 1.5" H Stainless Steel Hexagonal Textured Medium Honeycomb Tray
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco DI-1-168 19" W x 19" D x 8" H 18 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Drop-In Sink
Skyfood FE-10-N 10 Lbs. Stainless Steel Countertop Electric Full Pot Fryer - 110 Volts
Pro IconFree shipping
Univex 1061301 Four Wing Beater For 30 Qt. Bowl
Vollrath 36367 74" W x 28" d x 27" H Stainless Steel Modular 4-Series Signature Server Bain Marie Hot Food Station
VacMaster 76002 Large Metal Mesh Full Hand Glove
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf