Quantum WR63-2448P 48" W x 24" D x 63" H Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2448P
MPN:
WR63-2448P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight78 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight78 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)24"
FinishEpoxy
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Carter-Hoffmann PH1815 31.5" W Stainless Steel Solid Door Mobile Heated Cabinet - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Hatco CWBX-3 Three Pans Aluminum & Stainless Steel Drop-In Refrigerated Well
Metro WG1872K3 72" W x 18" D Steel Quick Ship - SmartWall Wire Grid
MVP Group KT002C Locking Hydra-Kool of (6) Casters
Cal-Mil 369 4 Sections Black Iron Revolving Cup and Lid Organizer
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf