Quantum WR74-1442SG 42" W x 14" D x 74" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-1442SG
MPN:
WR74-1442SG
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Supports up to 600 pounds
  • NSF certified for food safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Robust galvanized steel construction
  • Includes four solid shelves for storage
  • Stationary design for stability
Weight76 LBS
Height74 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight76 LBS
Height74 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Summit SCR215LCSS 17" W Stainless Steel Hinged Compact All-Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
picture
CTC 40-1507 15" Tan Canvas High Heat Oven Mitt - Pack/2
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SKG-304 48" W x 30" D 430 Stainless Steel 16 Gauge Stainless Steel Base Work Table