Quantum WR74-1454C 54" W x 14" D Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-1454C
MPN:
WR74-1454C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Quantum WR74-1454C chrome plated wire shelving kit measures 54" W x 14" D x 74" H and includes four vented shelves and four posts for easy assembly.
  • NSF certified for foodservice
  • Four posts with adjustable shelves
  • Shipped knock-down for delivery
  • 54" W x 14" D chrome wire
  • Includes four vented wire shelves
  • Supports up to 800 lbs capacity
Weight64 LBS
Height74 (H)
Width14 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight64 LBS
Height74 (H)
Width14 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)14"
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Jade JBR-JB36-RM-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Bistro Range-Mount Salamander Broiler - 35,000 BTU
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SLD-12 12" W x 18" D Open Base 4" Splash Underbar Basics Bar Type Drainboard
Pro IconFree shipping
Hatco GRS-54-D 54" W Stainless Steel Glo-Ray Heated Shelf - 550 Watts
Thunder Group 5308TR 48 Oz. Melamine Longevity Swirl Bowl
Thunder Group PLPP011BK 12" L Black Nylon Solid Turner
FOH DBO068GOS22 6 Oz. Round Stainless Steel Small Footed Harmony Bowl
Omcan USA 44655 4.25 Qt. Stainless Steel Construction Bain Marie Pot
Market Forge CKOVEN Electric InDirect Fired Convection Oven
Beverage Air 403-922D-02 Epoxy Coated Wire Shelf
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf