Quantum WR74-1454SG 54" W x 14" D x 74" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-1454SG
MPN:
WR74-1454SG
Commercial design services
  • Holds up to 400 pounds for heavy items
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable galvanized steel construction
  • Includes four solid shelves for support
  • Stationary design for stable storage
Weight96 LBS
Height74 (H)
Width14 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight96 LBS
Height74 (H)
Width14 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)14"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
  • Wire Shelving Kit