Quantum WR74-1854S 54" W x 18" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-1854S
MPN:
WR74-1854S
picture
picture
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR74-1854S stainless steel wire shelving starter kit. Measuring 54" W x 18" D x 74" H, this sturdy unit supports up to 800 pounds and includes four vented shelves, ideal for organizing your space.
  • NSF certified for food safety compliance
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen use
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Supports up to 800 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight76 LBS
Height74 (H)
Width18 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight76 LBS
Height74 (H)
Width18 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)18"
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
Advance Tabco TKLG-363 36" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CU-24-60 60" W x 24" D 18 Gauge Stainless Steel Single Overshelf