Quantum WR74-2130BK 30" W x 21" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2130BK
MPN:
WR74-2130BK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR74-2130BK wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 30" W x 21" D x 74" H and holds up to 700 pounds, featuring four durable wire shelves with an antimicrobial black finish.
  • NSF certified for safety and quality
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight52 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight52 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum CC247263BNV 63" H x 72" W x 24" D 400 Denier Blue Nylon with Velcro Flap Wire Cart Cover
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 7-PS-59 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink
Pro IconFree shipping
Advance Tabco DUN-2048-X 1800 Lbs. Aluminum Special Value Dunnage Rack
Advance Tabco SU-P-333 One Side Replacement Food Shield
Advance Tabco SKG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Base 16 Gauge Adjustable Undershelf Work Table