Quantum WR74-2136GY-5 36" W x 21" D x 74" H Gray Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2136GY-5
MPN:
WR74-2136GY-5
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR74-2136GY-5 wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 36" W x 21" D x 74" H, supports up to 700 pounds, and includes five durable wire shelves for versatile organization.
  • NSF certified for food service safety
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Robust 700 lb. weight capacity per shelf
Weight71 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight71 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit