Quantum WR74-2148WPM-5 48" W x 21" D x 74" H Green 5 Louvered Wire Plastic Mat Shelving Unit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2148WPM-5
MPN:
WR74-2148WPM-5
Commercial design services
Maximize storage efficiency with the Quantum WR74-2148WPM-5 shelving unit. This stationary, 5-tier unit measures 48" W x 21" D x 74" H and supports a weight capacity of 700 pounds, perfect for your organizational needs.
  • NSF certified for food safety
  • Supports up to 700 pounds
  • Includes all assembly components
  • Durable green epoxy antimicrobial coating
  • Five-tier shelving for organization
  • Stationary design for stable storage
Weight91 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth48 (D)
Color/FinishGreen
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
Posts/Uprights4
StyleStationary
Width (side - side)43" - 48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishEpoxy
Weight91 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth48 (D)
Color/FinishGreen
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
Posts/Uprights4
StyleStationary
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishEpoxy
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum DCB12 12" Chrome Plated Cantilever Multiple Shelf Post Wall Mount