Quantum WR74-2154S-5 54" W x 21" D x 74" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2154S-5
MPN:
WR74-2154S-5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen organization
  • Sturdy stainless steel construction
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight96 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight96 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Yanco JP-7001 5.5" W Melamine Japanese Soup Spoon
Pro IconFree shipping
picture
Krowne HS-61 9" W Stainless Steel Wall Mount MiniMax Hand Sink
Pro IconFree shipping
RATIONAL 60.74.650 Run-In Rail for Mobile Rack Size 6 and 10 Full Size
Cambro 1000117 10" Dia. Round Dishwasher Safe Fiberglass Dark Peach Serving Camtray - 12/Case
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf