Quantum WR74-2172C 72" W x 21" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2172C
MPN:
WR74-2172C
Commercial design services
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Includes four adjustable shelves
  • Ideal for kitchens and storage areas
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • NSF certified for food safety compliance
  • Chrome plated finish for durability
Weight112 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight112 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit