Quantum WR74-2430S-5 30" W x 24" D x 74" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2430S-5
MPN:
WR74-2430S-5
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety standards
  • Easy assembly with included components
  • Sturdy stainless steel construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight71 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight71 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Hatco FSHAC-3 20.8" W Counter Model Flav-R-Savor Air Curtain Heated Display Cabinet - 120/208 Volts 1877 Watts
Pro IconFree shipping
picture
Thunder Group 1600CFB 16" Blue Melamine Festive Fish Shaped Fish Platter
Pro IconFree shipping
Fat Daddio's PMTH-25 2.5" W x 0.98" D Natural Aluminum Fluted Mini Tartlet Pan
Component Hardware KLP53-11L4-AF6 16" Spout Add-On Faucet Wall Mount 1.05 GPM Flow Rate Encore Pre-Rinse Assembly with PowerPulse
FWE URS-7-GN 32.5" W Stainless Steel 1 Solid Door Mobile Refrigerated Cabinet - 120 Volts
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf