Quantum WR74-2430WPM-5 30" W x 24" D x 74" H Green 5 Louvered Wire Plastic Mat Shelving Unit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2430WPM-5
MPN:
WR74-2430WPM-5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR74-2430WPM-5 shelving unit. This stationary, 5-tier unit measures 30" W x 24" D x 74" H and supports a maximum weight of 600-800 pounds, offering durability and efficiency for your needs.
  • Includes essential components for setup
  • Supports 600-800 pounds of weight
  • NSF certified for safety and quality
  • Durable green epoxy antimicrobial coating
  • Five-tier shelving for maximum organization
  • Stationary design for stable storage
Weight76 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Color/FinishGreen
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
Posts/Uprights4
StyleStationary
Width (side - side)25" - 30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishEpoxy
Weight76 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Color/FinishGreen
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
Posts/Uprights4
StyleStationary
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishEpoxy
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit