Quantum WR74-2448BK 48" W x 24" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2448BK
MPN:
WR74-2448BK
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 lbs. per shelf
Weight80 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight80 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco DTC-3-2020-96L 95" W 16 Gauge 304 Stainless Steel Straight Left Dish Machine Dishtable with 3-Compartment Sink
Pro IconFree shipping
picture
Bloomfield 8799-3G 3 Gal. Round Iced Tea Dispenser
Pro IconFree shipping
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf