Quantum WR74-2472GY-5 72" W x 24" D x 74" H Gray Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2472GY-5
MPN:
WR74-2472GY-5
Commercial design services
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Designed for easy assembly and use
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes five vented wire shelves
  • Robust 600 - 800 lb. weight capacity
Weight146 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight146 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco TA-11K-2 14.5" H x 32" W x 24" D Deep Bowl Includes Faucet Double Sink Welded Into Table Top
Pro IconFree shipping
picture
Fri-Jado HD 5 SELF 69" W Stainless Steel Curved Glass Hot Deli Inline Merchandiser - 208 Volts
Pro IconFree shipping
Cambro EWSDRY1848480 18" x 48" Speckled Gray Camshelving Elevation Series Wall Shelving Dry Rack Starter Kit
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf