Quantum WR74-3042BK 42" W x 30" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3042BK
MPN:
WR74-3042BK
Commercial design services
  • Supports up to 700 pounds per shelf
  • NSF certified for food service
  • Compact design fits various spaces
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • Four adjustable shelves for storage
  • Black epoxy antimicrobial finish
Weight88 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight88 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit