Quantum WR74-3042BK-5 42" W x 30" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3042BK-5
MPN:
WR74-3042BK-5
Commercial design services
  • Supports up to 700 pounds per shelf
  • NSF certified for food service
  • Easy assembly with included parts
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • Five adjustable shelves for storage
  • Black epoxy antimicrobial finish
Weight106 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight106 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Advance Tabco TFAG-3612 144" W x 36" D Galvanized Base 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Glastender MMT-3-MF 13" W Stainless Steel Mini-Mushroom Draft Dispensing Tower
Pro IconFree shipping
Randell DCST-36-SR7 36” W Stainless Steel Recessed Sliding Lids Ice Cream Dipping Cabinet – 115 Volts
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf