Quantum WR74-3048BK-5 48" W x 30" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3048BK-5
MPN:
WR74-3048BK-5
Commercial design services
Maximize storage efficiency with the Quantum WR74-3048BK-5 wire shelving starter kit.
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design promotes air circulation
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Robust 700 lb. weight capacity per shelf
Weight121 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight121 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco WS-KD-36 36" W x 11.13" D Stainless Steel 18 Gauge Satin Wall Mounted Special Value Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Flash Furniture XU-DG-UH8100-UB19BNV-GG 35.25" W Square with Navy Umbrella Patio Dining Table Set
Pro IconFree shipping
Thunder Group 102.8DL 2 Oz. Blue Dragon Melamine Sauce Dish
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf