Quantum WR74-3060C-5 60" W x 30" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3060C-5
MPN:
WR74-3060C-5
Commercial design services
  • Vented design for airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety
  • Supports up to 700 pounds
  • Robust construction for heavy use
  • Five adjustable shelves for storage
  • Chrome plated for easy cleaning
Weight151 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight151 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit