Quantum WR74-3072C-5 72" W x 30" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3072C-5
MPN:
WR74-3072C-5
Commercial design services
  • Vented design promotes air circulation
  • NSF certified for food safety compliance
  • Easy assembly with included components
  • Sturdy chrome plated wire construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight171 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
StyleVented
Weight171 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Comstock-Castle CCHG-24T-1-NG 24" Thermostat Controls Countertop Natural Gas Griddle - 60,000 BTU
Pro IconFree shipping
picture
Yanco BR-11 4.75 Oz. 4.63" Dia. American White Ceramic Round Brown Speckled Fruit Bowl
Pro IconFree shipping
Berner IDC12-2060A-1 60" W Un-Heated Industrial Series Direct Drive Air Curtain - 120 Volts 1-Ph
Piper Products RCDD-60 60" Single-Sided Double Display Protector Guard
EL SWT160 SWITCH, PUSHBUTTON REACH-IN 1222MA DOOR ACTV. N
Component Hardware KL83-4104-CE4 4" Straight Cast Spout Deck Mount Centerset 2.2 GPM Wrist Blade Handles Encore Faucet
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf