Quantum WR74-3648BK 48" W x 36" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3648BK
MPN:
WR74-3648BK
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included components
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight108 LBS
Height74 (H)
Width36 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight108 LBS
Height74 (H)
Width36 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)36" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
Quantum WR54-3072BK 72" W x 30" D Black Epoxy Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum 1460P 60" W x 14" D Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
Quantum CB24 Two 24" Chrome Plated Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Empress E161011 10.25" Clear Boxed Jumbo Straw Paper Wrapped (4 Packs of 500 Jumbo Straws Per Case)
Hatco FSCDH-2PD 34.38" W Curved Glass Countertop Flav-R-Savor Heated Display Case with Humidity - 120/208-240 Volts
Yanco BP-4112 12" W Melamine Asian Style Black Pearl Boat Plate
Follett LLC 00137729 Aluminum Blunt End C-Ring Staples - Box of 2500
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf