Quantum WR86-1272P 72" W x 86" H x 12" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1272P
MPN:
WR86-1272P
picture
picture
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Designed for easy assembly and use
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four vented wire shelves
  • Robust 700 lb. weight capacity per shelf
Weight72 LBS
Height86 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight72 LBS
Height86 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • NSF Certified certification
Related products
Metro A1824NS 24" W x 18" D Stainless Steel Super Adjustable Super Erecta Shelf
Pro IconFree shipping
Duke 59-E4XX Stainless Steel Half-Size Electric Double-Deck Convection Oven
Pro IconFree shipping
Vollrath 37512-2 46" W x 7" D 4-Series Signature Server Stainless Steel Countertop Plate Rest