Quantum WR86-1442S 42" W x 86" H x 12" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1442S
MPN:
WR86-1442S
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design enhances airflow and hygiene
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Robust stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight60 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight60 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco DRKC-45-OC Stainless Steel Bar Drink Rail
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FAG-303 36" W x 30" D 16 Gauge 430 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 9-44-96 113" W x 32" D x 42" H Stainless Steel 18 Gauge 4-Compartments Regaline Sink