Quantum WR86-1460GY 60" W x 86" H x 12" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1460GY
MPN:
WR86-1460GY
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for food safety
  • Includes four adjustable shelves
  • Ideal for commercial kitchen storage
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Vented design promotes airflow
Weight76 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Weight76 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit