Quantum WR86-1842BK 42" W x 86" H x 18" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1842BK
MPN:
WR86-1842BK
Commercial design services
  • NSF certified for food safety
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included components
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight64 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight64 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit