Quantum WR86-1872C 72" W x 86" H x 18" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1872C
MPN:
WR86-1872C
Commercial design services
Quantum WR86-1872C wire shelving starter kit includes four vented chrome shelves on four posts, rated for 700 pounds and NSF certified for foodservice. This 72" x 18" x 86" unit ships knockdown and assembles quickly for organized storage.
  • Vented construction for air circulation
  • Includes 4 wire shelves and 4 posts for assembly
  • 72" W x 18" D x 86" H chrome finish for durability
  • NSF certified for foodservice
  • 700 Lbs. load capacity for heavy kitchen inventory
Weight100 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight100 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit