Quantum WR86-2172BK 72" W x 86" H x 21" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2172BK
MPN:
WR86-2172BK
picture
picture
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included components
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight116 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight116 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
Summit FF7BKCSSADA 23.63" W White Stainless Steel Undercounter Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Advance Tabco H2G-243 36" W x 24" D Wood Top with Galvanized Undershelf Maple Top Work Table
Pro IconFree shipping
Comstock-Castle F36SAL 36" W Stainless Steel Liquid Propane Infra-Red Burners Salamander - 36,000 BTU
Comstock-Castle CDFL-C-1-NG 16" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Corn Dog Fryer - 80,000 BTU
Yanco FU-810 10" L x 5" W American White Porcelain Rectangular Coupe Rim Fuji Platter
T&S Brass 002712-40NS-M2 Eterna Cartridge Assembly With Spring Check Lever Handle and Red Index
Thunder Group 5085TP 70 Oz. Melamine Peacock Rimless Bowl
Thunder Group 7005R 1.5 Oz. Longevity Melamine with Hanging Hole Rice Ladle
Duke 314-3048-2R 48" W Galvanized Base 14 Gauge Work Table
S199 SUPPLY, E-160/818/80 POWER 115
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf