Quantum WR86-2454C-5 54" W x 24" D x 86" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2454C-5
MPN:
WR86-2454C-5
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Ideal for commercial kitchen storage
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Sturdy chrome plated wire construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds per shelf
Weight110 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight110 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum BL36S 36" W x 4" H 304 Stainless Steel Back or Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco K-06 Splash Mount Faucet Mounting Kit
Pro IconFree shipping
Alfa International 12 H CCA Chopper Attachment
Vollrath PC07SHC 7" W x .75" H Aluminum Press Cut Solid Pizza Pan
Hatco DLH-2100 1 Bulb High Watt Decorative Heat Lamp - 120 Volts
Sterling Manufacturing SPG-6 AF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Royal Range RTGE-36 36" W Stainless Steel Electric Griddle - 208 Volts
Cambro 1000220 10" Dia. Round Dishwasher Safe Fiberglass Citrus Orange Serving Camtray - 12/Case
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf