Quantum WR86-2454P 54" W x 24" D x 86" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2454P
MPN:
WR86-2454P
Commercial design services
Transform your storage solutions with the Quantum WR86-2454P wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 54" W x 24" D x 86" H and supports a capacity of 700 pounds, featuring four durable wire shelves with a green epoxy finish.
  • NSF certified for food safety
  • Vented design promotes airflow
  • Ideal for kitchen organization
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable shelves
  • Supports up to 700 pounds
Weight92 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight92 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)54" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR54-1842BK-5 42" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto BD129 19.1" W x 12.7" D x 23" H Clear Acrylic Flat Front Countertop Bakery Display Cabinet
Pro IconFree shipping
Advance Tabco PRU-19-60L-10 60" W x 25" D x 36" H Stainless Steel Prestige Uni-Serv Speed Bar
Yanco PT-507 32 Oz. Beige Melamine Round Pine Tree Soup Bowl
Vulcan VW1S 1 Drawer Stainless Steel Free Standing Warming Drawer - 120 Volts
Fat Daddio's POB-12183 359.07 Oz. 16 Gauge Aluminum Sheet Cake Pan with Solid Bottom
Micro Matic 2839 0.5" Barb Inlet 3 Station Beer Manifold
TableCraft Products 2417 9" W x 4" D x 2" H Oblong Black Basket
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf