Quantum WR86-3072C 72" W x 30" D x 86" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-3072C
MPN:
WR86-3072C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Quantum WR86-3072C wire shelving kit includes four vented chrome shelves and four posts, supporting up to 700 pounds. Sized 72" wide x 30" deep x 86" high, it's NSF certified for foodservice.
  • NSF certified for commercial kitchens
  • Includes 4 shelves and 4 posts for setup
  • 72" W x 30" D footprint for dense storage
  • Chrome vented finish resists corrosion
  • 700 Lbs. load capacity per kit
Weight144 LBS
Height86 (H)
Width30 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight144 LBS
Height86 (H)
Width30 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit