Quantum WR86-3648S 48" W x 36" D x 86" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-3648S
MPN:
WR86-3648S
Commercial design services
  • Vented design promotes air circulation
  • NSF certified for food safety compliance
  • Easy assembly with included components
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight112 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight112 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)36" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR74-1848BK-5 48" W x 18" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Jade DR-60 Stainless Steel Titan Flue Riser
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FSS-W-240 30" W x 24" D Stainless Steel 14 Gauge Table
Advance Tabco 7-PS-11B 12" H Welded Side Splash for Hand Sinks
Multiplex 2704811 150 Lbs. Countertop Sanitary Lever Dispense S-150 Ice Dispenser - 120 Volts
Duke 314S-3660 60" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Duke 314S-3072 72" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Krowne BS84 3 Solid Swing Doors Stainless Steel Refrigerated Back Bar Storage Cabinet
Omcan USA 48056 176 Lbs. Stainless steel Electric Meat Mixer - 220 Volts
FOH DBO145GRP20 40 Oz. Sea Grass Oval Porcelain Tides Bowl
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf