Quantum WRCS4-63-2460EP-5 60" W x 24" D Chrome 5 Shelves Wire Enclosed Cart
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WRCS4-63-2460EP-5
MPN:
WRCS4-63-2460EP-5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Quantum WRCS4-63-2460EP-5 chrome mobile cart measures 60" W x 24" D x 69" H, supports 1,200 lbs with five wire shelves and one solid steel shelf.
  • Five-inch thermoplastic resin casters
  • Five shelves, one solid galvanized steel
  • Chrome-plated finish resists corrosion and cleans easily
  • Mobile 60" W x 24" D for tight kitchens
  • Four 63" H posts with panels for security
  • 1200 lbs load capacity
Weight179 LBS
Height69 (H)
Width24 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeShelving Carts
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWith Casters
ConstructionMobile
StyleMobile
Weight179 LBS
Height69 (H)
Width24 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeShelving Carts
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWith Casters
ConstructionMobile
StyleMobile
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit